Tánc-rajzok, térábrázolások csendben és geometrikusan, nőnapi nőfestészet és performansz kálákkal, álomvadászat magyar-lengyel összefogással, illetve játék és videó 100 percben – ez lenne a séf ajánlata a jövő hétre.
Ha még nem láttuk, akkor még a hosszú hétvége előtt valamikor elsasszézhatunk Ágnes von Uray hamarosan záró kiállítására. Első megközelítésre egy kifejezetten könnyed tárlattal (a művésznő által megfogalmazott szándék szerint is) fogunk találkozni: csupán két nagyméretű szénrajz és néhány tusrajz járja körbe egy-két-há’ ritmusban a tánc motívumát.

Ugyanakkor az alkotások sokkal többet rejtenek, hiszen Ágnes von Uray egyik szinte állandónak is mondható témája, a férfi-nő kapcsolat jelenik meg, és a tánc kiváló párhuzamokra illetve interpretációkra ad alkalmat: szenvedély és szigorú szabályok, két egymásba kapaszkodó lélek bensőséges magánya és a világmindenség, lépésváltás és szinkronban mozgás-érzés-történés, ritmus és improvizáció… Arról már nem is beszélve, hogy Paul Valéry neve és az általa írt könyvre utaló kiállítás cím is nyilván jelentőséggel bír az alkotások szempontjából. Hogy mi a kapcsolat irodalom, tánc, és képzőművészet között, nos ezt magatoknak kell felfedeznetek.
Kiállítás címe: A lélek és a tánc (Paul Valéry)
Helyszín: Liget Galéria (1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 5.)
Megtekinthető: március 10-ig
A jövő heti felhozatalból ezeket ajánlom:
Kedden lévén nőnap egy az alkalomhoz illő képzőművészeti eseményen vehetünk részt, ha ellátogatunk a Lengyel Intézetbe, ahol a Lilith Öröksége nevű művészcsoport egy különleges, Tamara de Łempicka festőnő virágmotívumaira épülő egész estés performansszal várja az érdeklődőket.
Esemény címe: Lilith kálái
Helyszín: Lengyel Intézet (1065 Budapest, Nagymező utca 15)
Időpont: március 8 – 16:00 -19:00

Ha viszont nem ragaszkodunk az ünnephez kapcsolódó eseményhez, akkor például a geometrikus festészet egyik kiemelkedő alakjának, Kádár Józsefnek a kiállítás megnyitóját érdemes megnézni.
Kiállítás címe: Térgeometria
Helyszín: Gyulai Várszínház – Kamaraterem (5700 Gyula, Kossuth Lajos utca 13.)
Megnyitó: március 8 – 18:30

Mivel szóba került a lengyel művészet, akkor a héten még egy alkalmunk adódik közelebbről megismerkedni a szomszéd ország alkotóival. A gdanski és budapesti fiatal kortárs művészek közös, csoportos tárlatának megnyitójára azért érdemes elmenni szerdán, mert Nemes Z. Márió (kritikus, esztéta) fogja megnyitni.
Kiállítás címe: Álomvadászok
Helyszín: Latarka Galéria (1061 Budapest, Andrássy út 32.)
Megnyitó: március 9 – 19:00-21:00
Megtekinthető: március 31-ig

Csütörtökön is a határon túlra vándorolunk legalábbis művészetileg. A Bosch+Bosch jugoszláv avantgárd csoport (Szombathy Bálint, Slavko Matković, Szalma László, Kerekes László, Ladik Katalin, Csernik Attila, Ante Vukov) működésének hét évéből nézhetünk meg egy a műfaji sokoldalúságnak köszönhetően – akcionizmus, body art, land art, mail art stb. – igen érdekesnek ígérkező válogatást.
Kiállítás címe: Konceptuális művészet a jugoszláv avantgárdból
Helyszín: acb NA Galéria (1068 Budapest, Király utca 74.)
Megnyitó: március 10 – 19:00
Megtekinthető: április 21-ig
Szintén csütörtökön nyílik kiállítás Saphier Dezső ismert műgyűjtő festménykollekciójából, mely a II. világháború előtti magyar festőnők munkáit mutatja be. Művészetrajongó hölgytársaim, a tárlat témája és időpontja is kiváló kifogást nyújt, hogy az egész jövő hetet nőnapnak tekintsük…
Kiállítás címe: Magyar nőfestészet 1895-1950
Helyszín: Laczkó Dezső Múzeum (Veszprém, Erzsébet sétány 1.)
Megnyitó: március 10- 16:30-18:00
Megtekinthető: április 24-ig

A hosszú hétvégére való ráhangolódást kezdhetjük pénteken a Völgyi-Skonda Kortárs Gyűjteményből készült válogatást bemutató kiállítással. A tárlatot Dr. Szeifert Judit művészettörténész nyitja meg, és zenés programra is számíthatunk: a Meszecsinka Duó, Oláh Annamária és Bijarszki Emil biztosítják a soundtracket a képek nézegetéséhez.
Kiállítás címe: Csendes terek
Helyszín: San Marco Galéria (1032 Budapest San Marco u. 81.)
Megnyitó: március 11- 18:00
Megtekinthető: április 9-ig

Szombaton játszunk az Időalap – Idő-alapú médiaművek a kortárs képzőművészetben című kiállításon. A felnőtteknek szóló képzőművészeti program ismertetője ezzel szeretne bennünket odacsábítani:
A program résztvevői egy pontosan lefektetett játékszabályt követve ismerhetik meg és értelmezhetik a kiállított műveket, különös figyelmet fordítva Németh Hajnal: Összeomlás – Passzív interjú, Komoróczky Tamás: Bluten Tag! és Szegedy-Maszák Zoltán – Fernezelyi Márton: Promenád című médiaműveire. Szót ejtünk térről, vérről, létről, sorsról és természetesen az időről.
Esemény címe: Vérkép
Helyszín: Új Budapest Galéria (1093 Budapest, Fővám tér 11-12.)
Időpont: március 12 – délután
Jelentkezés: fuggokertmki@gmail.com

Tartalmas időtöltést kívánok! 🙂