A PIM Ez bejött! – Új szerzemények A-tól Z-ig című tárlatán 2015 decembere óta láthatunk egybegyűjtve 10 nagy írói hagyatékból származó relikviákat, sőt: több mint 500 irodalmi emlék mellet még a muzeológusi munka rejtelmeibe is bekukucskálhatunk. Kalandra fel!
Kicsit csaltam a címmel, mert a kiállítást nyitó, író-relikviákkal berendezett szobában Kaffka Margit íróasztalán – sok másik csodás tárgy mellett – éppenséggel Schöpflin Aladár írógépe van, semmi földgömb. Az a következő teremben, külön tárlóban látható, többek között Faludy György esküvői ingének társaságában, de ne szaladjunk előre.
Hosszan elidőzhetünk ugyanis a berendezett szobánál. A sarokban ott áll József Attila szerkesztőségi széke, a falon, velünk szemben, Kosztolányi Dezső könyvespolca és néhány könyve, egyik oldalon Arany János faliórája, a másikon Polcz Alaine tükre.

Egy sosemvolt szoba, ami tele van kincsekkel, hétköznapi tárgyakkal, van itt nyakkendő és sapka, lámpa és díszpárna, törött szemüveg és pénztárca – holmik, amiket olyan emberek használtak, akiknek a sorait máig olvassuk és nagyra tartjuk. Jó elképzelni, hogy főzhette Határ Győző a kávét azon a szép, régi kávéfőzőn, ami egyébként Ignotus Pál zsúrkocsiján pihen most.
A szoba melletti interaktív konzolon a tárgyak képeire kattintva sok további értékes információhoz jutunk a tulajdonosaikról.

A következő termekben egyrészt megnézhetjük a nagy hagyatékok legkülönfélébb darabjait kéziratoktól fényképekig (ott van péládul Petőfi Sándor ikonikussá vált tárcája, amit Szendrey Júlia hímzett), másrészt a szerzőkhöz kapcsolódó képzőművészeti alkotások is helyet kaptak, karikatúrától portréig. Kicsit zsúfolt is a tárlat, sokáig topoghatunk egy helyben, ha mindent meg akarunk nézni. A Móricz-naplókat bemutató tárló körül én például nagyjából negyed órát töltöttem, és akkor még nem tudtam, hogy amint továbbmegyek, annyi kéziratot látok majd üveg alatt, hogy nem győzöm őket végigböngészni.

Ha kedvünk támad leülni, akkor íróinterjúkat nézhetünk és hallgathatunk (egyszerre csak egy ember, sajnos). A falon is találunk videó-anyagokat, egy helyen magáról a muzeológusi munkáról, a konkrétan a kiállításon látható darabok kezeléséről beszélnek a PIM munkatársai, másutt gyorsított felvételen látjuk, hogyan is készült a kiállítás, milyen aprólékos, hosszú folyamat, mire minden a helyére kerül.
Ha tehetitek, nézzétek meg ezt a sok gyönyörű tárgyat, ismerkedjetek a múzeumi munkálatokkal, ajánlom gyerekekkel is (kb. 12+), akár vasárnapi program részeként. Március 31-ig nyitva!
Petőfi Irodalmi Múzeum, 1053, Budapest, Károlyi u. 16.