December 11-én az ismeretlen személyazonosságú, Banksy néven híressé lett brit graffiti művész négy új rajzot készített a Calais (a franciaországi kikötő) mellett található „dzsungel” néven ismert menekülttáborban és a környékén található épületekre.
A fő alkotás Steve Jobst (az Apple vállalat egyik alapítóját és volt vezérigazgatóját) ábrázolja, akinek az apja éppen szíriai bevándorlóként érkezett az Egyesült Államokba. Ehhez kapcsolódóan a művész közleményt is kiadott: “Sokszor elhitetik velünk, hogy bevándorlás elszívja az ország forrásait. Steve Jobs egy szír bevándorló fia, az Apple ma a világ legnyereségesebb vállalata, mely évente hétmilliárd dollár adót fizet. Ehhez az kellett, hogy beengedjenek egy fiatal férfit Homszból (település Szíriában – a szerk.)” (via)

Egy másik graffiti csupán egy mondatból áll: „Maybe this whole situation will just sort itself out”, ami annyit tesz: „Talán ez az egész helyzet majd magától megoldódik.”
Calais központjában megalkotta Théodore Géricault híres festményének (mely a saját korábban botrány témája volt), A Medúza tutajánák paródiáját. Banksy verziójában bevándorlókat látunk összezsúfolódva egy tutajon, amint éppen segítséget kérnek egy arra elhaladó luxushajótól.

Egy közeli óceánparti részen egy távcsővel a vizeket vizslató gyereket rajzolt, a távcsövön kuporgó keselyűvel…

Banksy korábban is állást foglalt a bevándorlással kapcsolatban és nem csak a munkáin keresztül. Például idén szeptemberben bejelentette, hogy a Dismaland–ből átküldi az anyagokat a több ezer bevándorlónak és menekültnek ideiglenes otthont biztosító tárborba, hogy ezeket ottani menedékek építésére használják.