Françoise Gilot, Pablo Picasso egykori szerelme, két gyermekének édesanyja, festő, az Életem Picassóval szerzője 93 éves lett. Most egy barátnőjével közösen írt beszélgetőkönyvben mutatja be az életét – művészet, szerelem, emlékek.
Pablo Picasso (1881-1973) spanyol avantgárd festő munkássága talán éppoly ismert, mint a több könyvnek és filmnek izgalmas témákat kínáló kalandos szerelmi élete. Életrajzírói általában abban egyetértenek, hogy a sok nő közül, aki a művész életében megfordult, hétre tehető azok száma, akik fontosak voltak sorsának és karrierjének alakulása szempontjából.
Egyikük a mai is élő és alkotó, már a kilencvenes éveit taposó, ám még rendkívül energikus francia festőnő Françoise Gilot.

A 21 éves Françoise Gilot 1943 tavaszán ismerkedett meg az akkor már 61 éves Picassóval.
Majdnem tíz évig tartó viharos szerelmükből két gyermek is született. Gilot kifejezetten erős személyiség volt már nagyon fiatalon is, és annak ellenére, hogy – mint sokan mások – ő is nagyon sok időt és energiát fektetett Picasso munkájának támogatásába, soha nem hódolt be neki teljesen, főleg nem mint alkotó. Természetesen Picasso művészetének hatása bizonyos fokig a mai napig érezhető Gilot festményein, de az utóbbi években már nem úgy tekintenek rá a művészettörténészek és kritikusok, mint a nagy művész követőjére, hanem mint önálló, saját stílussal rendelkező alkotóra.

Tizenegy évvel szétválásuk után Gilot megírta az Életem Picassóval című világsikerű memoárt. Közös éveik történetét a Túlélni Picassót című film vitte vászonra (a főszerepben: Sir Anthony Hopkins), viszont ezt a filmet Gilot egyszerűen „idiótának” minősítette.
A több, mint 1500 festményből és majdnem 5000 rajzból álló Gilot–életmű több alkotása ugyanúgy megtalálható magán gyűjteményekben, mint a világ számos múzeumában, és 93 évesen még ugyanolyan intenzitással dolgozik (akár napi 20 órát), mint azelőtt. A magyar művészetkedvelő közönség abban a kiváltságban részesülhet, hogy itthon is megtekintheti a festőnő alkotásait, ugyanis a budapesti Várfok Galéria az egyetlen hivatalos európai képviselője Françoise Gilot-nak.

„Gilot […] a kubisztikus absztrakció játékos-rajzos megoldású változatát képviseli. Gilot alapvetően kolorista festő, akit emellett a struktúra, a rajz kutatása foglalkoztat. Munkáiban egyfajta minimalizmusra törekszik: igyekszik spórolni az eszközökkel, a legtöbbet mondani a legkevesebb elemmel. Számára a festészet a csend művészete, ‘szökés a szabadságba’. Miután színes korszaka egyfajta csúcspontra jut 1954 körül, ezután a finom átmeneti tónusok, a szürke árnyalatai, a rózsaszín fény foglalkoztatják leginkább.” (varfok-galeria.hu)
A festészet mellett a művésznőnek írásra is jut ideje: csupán néhány hete jelent meg az About Women („Nőkről”) című beszélgetős könyve, melyben barátnőjével, Lisa Alther amerikai írónővel kivesézik a nők életének minden aspektusát. Alkotói munkáról, a művészet szerepéről is szó esik miközben fiatalkori emlékeiket mesélik el, vagy életük egy-egy jelentős epizódját elevenítik fel egymásnak. Reméljük, hamarosan magyar fordításban is olvashatjuk majd a külföldön eddig nagyon pozitív fogadtatásban részesülő könyvet. (via)
A Várfok Galéria november 30-án ünnepli 25. évfordulóját, és a több helyszínen megrendezett jubileumi kiállítások a Galéria legfontosabb pillanatait mutatják be megalapításától napjainkig. Az egyik ilyen, amit dokumentumok, fotók és emblematikus alkotásokon keresztül idéznek meg a 2007-es Galéria 19 avatása, melyet maga Françoise Gilot tartott.
Átemelte .
KedvelésKedvelés