Sok programból választhatunk jövő héten is: Rippl-Rónai és El Kazovszkij munkáit, kortárs fotográfusok vagy éppen a popart kiemelkedő alakjainak alkotásait ismerhetjük meg közelebbről a tárlatvezetéseken, lesz ismét Textúra és Takács Máté vagy Góra Orsolya kortárs művészek izgalmas kiállításainak is érdemes helyet csinálni a kultúranaptárunkban.
HÉTFŐ – november 16.
Előadás:
17:30 Az ókori Egyiptom építészete – József Attila Szabadegyetem (Kossuth Klub, Budapest)
Ludmann Mihály művészettörténész előadása az Egyetemes Művészettörténet I. című sorozatból
18:00 Németalföldi festészet – A valósághű látvány és a mindennapi élet képei (Várkert Bazár „Testőrpalota” épülete, III. emelet)
Dr. Horváth Gyönygvér művészettörténész előadása Az egyetemes festészet története a korai középkortól a rokokóig című sorozatból

Megnyitó:
18:00 Csók István festészete kortársaink tükrében (Magyar Képzőművészeti Egyetem, Barcsay Terem, Budapest)
A Magyar Képzőművészeti Egyetem az idei Csók István-emlékév tiszteletére a legfiatalabb művésznemzedéket kérte fel a mester újraértelmezésére. Csók maga is hallgatója, tanára majd rektora volt az iskolának, így személye közvetlenül is kötődik a nagy múltú intézményhez. A kiállítás a műterem – önarckép – akt – modell fogalmaihoz kötődve a művészi identitás alapfogalmait járja körbe. A tárlat középpontjában a hallgatók pályaművei állnak. (mke.hu)
KEDD – november 17.
Előadás:
18:00 Híres asszonyok: Medici Katalin – francia királyné egy firenzei bankárcsaládból – József Attila Szabadegyetem (Kossuth Klub, Budapest)
Réti Mária művészettörténész előadása a Megfestett történelem – avagy a történelem a festészet tükrében című sorozatból
Megnyitó:
18:00 Góra Orsolya: Az elágazó ösvények kertje (Borges) (MissionArt Galéria, Budapest)
Góra több mint másfél évtizede rója galaktikus útjait, az utóbbi években feltűnt sárga kis villamosaival. A festő nemcsak saját vágyainak villamosát, hanem a mi vágyainkat is sínre teszi, az érzékeinket próbára tevő terekben eltávolodunk a valóságos látványvilágtól, hogy aztán kitapinthatóan jelenvalóvá váljék számunkra a kozmikus, avagy a képzelt tér. És ebben sohasem lehetünk biztosak; képzeletbeli tájon járunk vagy éppen az univerzum görbületeibe vethetünk egy pillantást? Góra folyamatosan képzelet és valóság határsávján balanszírozik, kitartóan boncolgatva az univerzum, avagy a multiverzum ábrázolhatóságának kérdéseit. (port.hu)

19:00 Takács Máté: A Szaturnusz Turnus (Műcsarnok Kávézó, Budapest)
“Takács Máté festészete kivételesen érzékeny, érzelmes, de kicsit sem érzelgős. Sokat tud a szenvedésről, az élőlény – mindegy hogy ember vagy állat, egyformán szenvedhet a szabadság hiányától, a kiszolgáltatottságtól, a világ jelen állapotától. Rendkívül ritka, figyelemre méltó művészi alapállás ez. Takács képei elgondolkodtatóak és ami ennél több, első látásra megszerethetőek.” (Ménes Attila, író)

Egyéb program:
19:00 -21:45 Textúra 2015 (Magyar Nemzeti Galéria)
Képzőművészet – irodalom – színház
CSÜTÖRTÖK – november 19.
Tárlatvezetés:
16:00 Hedonista jóbarát – Horváth Károly színész, galériavezető, műgyűjtő tárlatvezetése (Magyar Nemzeti Galéria)
18:00 Tárlatvezetés a Flow/Áramlat fotókiállításon (Ferenczy Múzeum, Szentendre)
Kortárs fotográfiai kiállítás a Pictorial Collective csoport alkotóinak részvételével. A kiállítás olyan alternatív életstratégiákat megvalósító személyekről és csoportokról készült fotóriportokat mutat be, akik átélik a „flow”-t hétköznap élettevékenységeik során.
Előadás:
18:30 Az impresszionisták művészete
Gimesy Péter művészettörténész előadása (ELTE ÁJK VIII. előadóterem Vécsey auditórium, Budapest)
Egyéb program:
15:00 Margócsy István irodalomtörténész bemutatja a Kalligram című folyóirat novemberi, El Kazovszkijjal foglalkozó tematikus számát (Magyar Nemzeti Galéria)
SZOMBAT – november 21.
Tárlatvezetés:
11:00 Tárlatvezetés A túlélő árnyéka – Az El Kazovszkij élet/mű című kiállításban (Magyar Nemzeti Galéria)
15:00 Tárlatvezetés a Privát nacionalizmus kiállításban (Kiscelli Múzeum Fővárosi Képtár)
A kiállításban 39 társadalmilag elkötelezett,közép- és kelet-európai kortárs művész alkotásain a nemzettel kapcsolatos képzetek, a nemzeti identitás formálódásának fázisai és a nacionalizmus problémái elevenednek meg.
16:00 Kaposvártól Párizsig – 88 éve halt meg Rippl-Rónai József – tárlatvezetés az állandó gyűjteményben (Magyar Nemzeti Galéria)
16:00 Rutkai Bori tárlatvezetése a Ludwig Goes Pop + The East Side Story című kiállításban (Ludwig Múzeum)
VASÁRNAP – november 22.
Tárlatvezetés:
16:00 Tárlatvezetés a Ludwig Goes Pop + The East Side Story kiállításban (Ludwig Múzeum)
Tartalmas időtöltést kívánok! 🙂