A Híres írók munka közben alcímmel futó sorozatunkban az a nagyszerű, hogy minden része külön is értelmezhető (de vigyázat! könnyű elcsábulni a többi részre is!). Most a harmadikban lássuk, hogyan, hol dolgozott például Mark Twain, Lev Tolsztoj, Hunter S. Thompson, nézzünk videót(!) G. B. Shaw-ról és tudjunk meg róluk néhány érdekességet.
Samuel Langhorne Clemens 1863-ban használta először a Mark Twain álnevet.
Néhány évvel korábban gőzhajón dolgozott (és szakképesítést is szerzett!), a név is innen származik, egy hajós szakkifejezésből, a mark two-ból ferdítve. Ez a mélységmérő mérce második osztásának neve, a víznek eddig kell érnie, hogy hajózható legyen gőzhajók számára.
Ezen a fent látható, kissé beállítottnak ható fotón a hartfordi Mark Twain Múzeum szerint (ahol az eredeti kép megtalálható), éppen Tom Sawyer kalandjain dolgozik.
Twain hosszú élete szerencsére meglehetősen jól dokumentált. A legtöbb helyen ezt a fényképet közlik az íróról:

De ne gondoljuk, hogy a korábban humoristaként és tudósítóként is dolgozó szerző ilyen szigorú öregúr lett volna, szívesen dolgozott ágyban is (sőt dohányzott is benne):

George Bernard Shaw is a hosszú életű írók közé tartozott, és még csak nem is a kora vagy betegség miatt hunyt el, hanem egy kerti balesetben (egyes források szerint létráról, mások szerint bicikliről esett le). Ezt készséggel el is hisszük, ha megnézzük a filmet, amit a 90. születésnapján rögzítettek vele otthonában, Ayot St. Lawrence-n (Egyesült Királyság). A videón is látható kis kerti házikóban szeretett legjobban dolgozni:
Persze, mint a legtöbben, jegyzeteit ő is először kézzel vetette papírra, ahogy ezen az 1914-es fényképen is látjuk:

Valamivel meggyötörtebbnek tűnik Lev Tolsztoj ezen a képen, aminek sajnos a dátumát nem sikerült kideríteni:

Ezen a valószerűtlennek ható képen Csehov jaltai dácsáján is dolgoznak:

Virginia Woolfról köztudott, hogy szeretett fotelban ülve dolgozni, ölében nagy jegyzetfüzettel:

Ahogy Agatha Christie is kedvelte az írásnak ezt a módját, pedig őt gyakran fényképezték rendezett asztalánál az írógép előtt ülve, de valószínűleg az a munka utolsó fázisa lehetett:

Kicsit előreugorva az időben Hunter S. Thompsont, a gonzó-újságírás atyját nézzük meg munka közben. Először suhanckorában a Big Sur öbölben:

Persze, ki tudja, hogy dolgozott-e vagy éppen nagy írók műveit másolta? Képes volt ugyanis írógéppel többször is lemásolni például F. Scott Fitzgerald A nagy Gatsby-jét és Hemingway Búcsú a fegyverektől című regényét is, hogy így tanuljon a nagy elődöktől! (Mindkét szerző felbukkan a sorozatunk második részében, sőt Hemingway az elsőben is.)
Aztán úgy tíz év múlva, repülőn:

És máris az 1980-as éveknél járunk. Julio Cortázar feleségével, Carol Dunloppal 1982-ben Párizsból Marseille-be autózott, persze nem indult útnak kedvenc írógépe nélkül. A kép az egyik pihenőnél készült:

És hogy Hemingway egyik részből se maradjon ki (és persze mert bulvárosnak is kell lenni), ha nem is látszik a feneke, mint Salingernek az első részben és nem is ír éppen, azért mégiscsak álljon itt egy kedves fürdőszobai jelenet:

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is (gombok a monitorodtól függően a cikk alatt vagy balra fent), köszönjük! 🙂
Kattintós:
“Így születik a világirodalom (3)” bejegyzéshez ozzászólás