1925-ben jelent meg először F. Scott Fitzgerald világhírűvé vált regénye, A nagy Gatsby. Ebből az alkalomból gyűjtöttünk össze számos kiadást a világ minden tájáról. Bibliofil – bookoholic könyvmustra következik, utazás térben és időben az első Gittvárium-cikkel.
Azt, hogy egy könyvhöz mennyit képes hozzáadni a borító, mennyire lehet ránézésre, még kézbevétel előtt beleszerelmesedni, könyves embernek nem kell különösebben magyarázni. Igen fontos az első találkozás, ezt szerencsénkre a kiadók is tudják, tárgyként is esztétikus és szemet gyönyörködtető könyveket kínálva.

Egy-egy évforduló kapcsán szemezgessünk a világ könyvcsodái közt, lássuk, mit képes létrehozni írói tehetség és kiadói gondosság. Mert e kettő adja szenvedélyünk tárgyát: a könyvet.
90 éve, 1925-ben jelent meg a Hollywoodban tehetségét aprópénzre váltó és a bárpultoknál elpocsékoló F. Scott Fitzgerald remekműve, A nagy Gatsby. Az Egyesült Államok és Európa közt ingázva született könyv megjelenésekor vegyes kritikát kapott, ám a második világháborút követően már középiskolai tananyaggá vált Amerikában, és elindult világhódító útjára.
Az első kiadás eredeti borítója:

Angol nyelvterület könyves gyöngyszemei:
– kattintásra lapozható galéria –
Európai kiadások:
Személyes kedvenceim a török kiadások:
A magyar Gatsby-k:
Az álmokat kergető, azokat soha el nem érő, de értük meghalni is kész Jay Gatsby méltán került az irodalom nagy férfialakjai közé. A nagy Gatsby a jazz-korszak történelemben tovasodródó Amerikájának állít örök emléket.
“Szenvedélyünk tárgya: a könyv – 90 éves A nagy Gatsby” bejegyzéshez egy hozzászólás