Az újkori nyári olimpiák történetében először 1932-ben, Los Angelesben tűnt fel egy kabalakutya, méghozzá teljesen véletlenül. Az olimpiai faluba besétált egy kis, fekete terrier, akit az atléták befogadtak, és nem hivatalos kabalaként megtartottak. Ő volt Smoky.

Ezután több évtizedes kihagyással jelent meg az első hivatalos kabalafigura, a müncheni olimpián. Ettől fogva négyévente újabb és újabb jelképekkel találkozunk, minden egyes olimpiának megvan a maga figurája, amit (akit) általában neves művészek vagy tervezőcsoportok álmodnak meg.
– Eredetileg megfejtős játék volt ez a cikk, köszönjük a 2012-es megfejtéseket! –
1972 – München

A kabalafigurát Otto (vagy Na) Aicher grafikus tervezte az olimpia számára. Aicher olyan márkák, logók létrehozásában működött közre, mint a Lufthansa, a müncheni repülőtér, és az ő nevéhez fűződik a Rotis betűtípus is.
1976 – Montreál

Ezt a figurát egy négytagú, kanadai tervezőcsoport álmodta meg.
1980 – Moszkva

A moszkvai olimpia kabaláját Viktor Csizikov gyermekkönyv-illusztrátor tervezte. Az olimpiák történetében először fordult elő, hogy a kabalafigura kereskedelmi forgalomba kerülve eladási rekordot döntött.
1984 – Los Angeles

Ezt a rétisast, a Walt Disney egykori neves munkatársa, Bob Moore tette meg az 1984-es olimpia kabalafigurájává.
1988 – Szöul

A szöuli olimpia kabalaállata, a szibériai tigriskönyök, Hyun Kim tervező rajzasztalán született.
1992 – Barcelona

A barcelonai olimpia kabaláját Javier Mariscal tervezte. Az olimpiák történetének egyik legjövedelmezőbb figurája lett.
1996 – Atlanta

Ő az olimpiák történetének legsikertelenebb figurája, egyben az első számítógéppel tervezett kabala a sorban. John Ryan tervező többször is átdolgozta a figurát, de sikeres változtatásra nem futotta, legalábbis a bírálói szerint: ez a kabala felismerhetetlen, jellegtelen.
2000 – Sidney

A 2000-es olimpia figurái már csoportban érkeztek. Tervezőik: Matt Hatton és Jozef Szekeres (utóbbi magyar hangzású neve ellenére Ausztráliában született; illusztrátor, tervező grafikus, a Disney Toon Studios munkatársa).
2004 – Athén

Az athéni olimpia két figuráját Szpirosz Gogosz történelmi forrásból merítve álmodta meg.
2008 – Peking

Peking egy egész kabalahadsereget társított a 2008-as olimpiához, és minden egyes figurának van neve, habár ezt megjegyezni – különösen európai ember számára – nem egyszerű. Han Meilin képzőművész alkotásai úgynevezett Fu-Wa-babák, melyeket a kínai kultúrában szerencsehozóként tartanak számon, így kabalaként tökéletesen betölthették funkciójukat.
2012 – London

A most még előttünk álló 2012-es londoni olimpia kabaláit az Iris Kreatív Ügynökség tervezte, vagyis teremtette. Ezek az egyszemű, mágikus lények lesznek az idei nyár legnagyobb sporteseményének házigazdái.
Az olimpiát megnyitó ünnepségre 2012. július 27-én, magyar idő szerint 22 órakor került sor.
A két kabala születéséről Michael Morpugo ötlete nyomán animációs kisfilm is készült:
2016 – Rio de Janeiro
Ahogy az előzőekből látjátok, az a trend, hogy a kabalafigurákat kreatív csoportok tervezik, ezt követik a riói olimpia szervezői is. A két kabala, Vinicius és Tom már 2014 decemberében elkészült, a Birdo Producoes animációs cég tervei alapján.

Nevüket közönségszavazással kapták, s úgy alakult, hogy mindkettő névadója zenész. Viniciusé (a macskaszerű, sárga figura, aki az ország állatvilágát jelképezi) Vinicius de Moaraes, Tomé pedig (aki a növényvilág jelképe és a paralimpia kabalája) Antonios “Tom” Jobin.
A riói olimpia megnyitója 2016. augusztus 6-án, 0:15-kor lesz a riói Maracana stadionban. Nektek hogy tetszenek a figurák?
Ami fejből megy:
’80 Misa
’84 Sam
’88 Hodori
’92 Cobi
’96 Izzy
’00 olly, Syd és Millie
’04 Phevos és Athéna
KedvelésKedvelés
szuper!:)
KedvelésKedvelés
Reblogged this on Szeifert Natália blogja and commented:
Tiszta retró, nosztalgia, meg még aktuális is. Olimpia.
KedvelésKedvelés